Протест за защита на адвокатския труд

Уважаеми колеги,

Със свое решение № 464 от 21.05.2025 г. Софийският адвокатски съвет реши да обяви ефективен протест за защита на адвокатския труд. Считано от 1 юни 2025 година Софийският адвокатски съвет няма да определя служебни защитници, резервни защитници, дежурни адвокати и особени представители. Мотивите за протеста ни са липсата на реформа в правната помощ и ниското ниво на заплащане на адвокатския труд.

I. Софийският адвокатски съвет споделя мотивите и подкрепя исканията, изразени в Позицията отправена на 30.04.2025 г. от председателите на двадесет и една адвокатски колегии от цялата страна – АК Благоевград, АК Бургас, АК Варна, АК Видин, АК Габрово, АК Кърджали, АК Кюстендил, АК Ловеч, АК Пазарджик, АК Перник, АК Плевен, АК Пловдив, АК Силистра, АК Сливен, АК Смолян, Софийската адвокатска колегия, АК Русе, АК Търговище, АК Хасково, АК Шумен, АК Ямбол, до министъра на правосъдието, министъра на финансите и Националното бюро за правна помощ за спешно провеждане на необходими реформи и готовност за ефективни протестни действия във връзка с ниското заплащане на адвокатския труд в системата на правната помощ и липсата на държавна политика за подобряване достъпа до съд.

II. Софийският адвокатски съвет обявява ефективен протест за защита на адвокатския труд чрез спиране на работа със системата на правна помощ и определянето на служебни защитници, резервни защитници, дежурни адвокати и особени представители по всички дела, считано от 1 юни 2025 г., тъй като българската държава продължава да не зачита адвокатурата като равностоен партньор в предоставянето на правна помощ. Протестът ще продължи до удовлетворяване на исканията, посочени в Позицията от 30.04.2025 г. на председателите на двадесет и една адвокатски колегии и предприемането на надлежни мерки за тяхната реализация, а именно:

1. Издаване на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за заплащане на правната помощ, в съответствие с проекта, който още през 2024 г. беше предложен на Министерството на правосъдието от създадената към същото министерство работна група и бе съгласуван от участниците в работната група, във възможно най-спешен порядък и без отлагане началния момент на действието ѝ.

2. Увеличаване на бюджета за правна помощ и възнагражденията по Наредбата за заплащане на правната помощ поне двойно (със 100 %) с ефект от началото на 2026 г.

3. Предвиждане на достатъчно по размер разходно перо в бюджета на съдебната власт за възнаграждения на особени представители, платими от бюджета на съда с цел обезпечаване на справедливи възнаграждения на адвокатите, определени за особени представители по дела, които да бъдат съотносими с пазарните нива на заплащане на адвокатската защита.

Софийският адвокатски съвет подкрепя и останалите искания в Позицията от 30.04.2025 г.: за формиране на работна група, която да подготви програма за реформи в правната помощ и подобряване на условията за работа на адвокатите за периода 2026 - 2030 г. (в това число преминаване към механизъм за периодичното им актуализиране, обвързване с размера на МРЗ или по друг начин); за одобряване на програма за осигуряване на допълнителна квалификация на адвокатите в специалните материи по Закона за закрила на детето, Закона за здравето, Закона за защита от домашното насилие и Закона за убежището и бежанците и други специални закони, и привличане на повече адвокати към посочените области на квалификация и правна защита; за иницииране на законодателни промени за облекчаване условията на работа на адвокатите по линия на правната помощ и създаване на квалифицирани състави на престъпления срещу адвокат.

III. Софийският адвокатски съвет съзнава своето място и отговорност в процеса по обезпечаване на защита и достъп до съд, но ангажиментът за осигуряване на правна помощ и разглеждане на делата в разумен срок е на българската държава. Поради това именно върху българската държава ще тежи отговорността в случай, че не бъдат определени служебни защитници и адвокати особени представители в неотложни случаи, като делата, свързани с домашно насилие, процесуално представителство на малолетни и непълнолетни деца, неотложни случаи посочени чл.28 ЗПП - по дела за мерки за процесуална принуда и разпити пред съдия в досъдебното производство, както и при бързо производство по Наказателно-процесуалния кодекси и при производства по Закона за здравето, по Закона за закрила на детето и по Закона за МВР.

Софийският адвокатски съвет си запазва правото по изключение да определя адвокат за предоставяне на правна помощ или осъществяване на особено представителство само по искания за отмяна или изменение на мерки за неотклонение и в производства, които осигуряват защита при опасност за живота или здравето на хората, включително за деца в риск.

Софийският адвокатски съвет прие да бъде продължена работата на Регионалните центрове за консултиране към САК след датата на ефективния протест.

Споделяне