Правила на Софийска адвокатска колегия за определяне на служебни защитници и особени представители

ПРАВИЛА

за определяне на служебни защитници и особени представители

(Изменени с Решение на Софийски адвокатски съвет от 16.10.2024 г., изменени с Решение на Софийски адвокатски съвет от 19.02.2025 г.)

I. Определяне на служебни защитници, резервни защитници и особени представители

1. Определянето на служебни и резервни защитници, и особени представители от служители на САК, от Комисията за прилагане на Закона за правната помощ или от Софийски адвокатски съвет става по реда на тези правила.

2. Постъпващите искания се обработват хронологично, като адвокатите се определят по следния начин:

2.1. Определянето на адвокат се извършва по азбучен ред на адвокатите, вписани в списъка на Националния регистър за правна помощ, като се съобразява вида и фактическата и правна сложност на делото, със заявената от адвоката при вписване в НРПП квалификация и се следи за равномерно разпределение на делата, с оглед други назначения по реда на ЗПП в съответствие с изискването на чл. 18, т. 3 ЗПП.

2.2. За бързи и неотложни действия по чл.28 от Закона за правната помощ служебни защитници се определят от списъка на адвокатите заявили желание да бъдат дежурни за съответния период по описания в т. 2.1. ред, като се изготвя отделен списък на адвокатите оказващи права помощ по Закона за здравето и разпределението при него върви по азбучен ред от последния вписан към първия;

2.3. По дела, при които размерът на възнаграждението за особения представител е по-малко от 1000 лв., особеният представител се определя от служителите на САК в звено „Правна помощ“ по общия ред на т. 2.1. за разпределяне дела на служебните защитници – по азбучен ред и по реда на постъпване на искането. Списъкът на определените особени представители се обявява всеки ден на таблото на САК в гр. София, бул. „Тодор Александров“ № 137, ет. 2.

2.4. Изключения от принципа за случайно определяне на служебни, резервни защитници и особени представители по азбучен ред се допускат, когато се определя:

а) адвокат на непридружен малолетен или непълнолетен чужденец, търсещ или получил международна закрила по реда на чл.25 ЗУБ;

б) адвокат, предоставящ правна помощ по Закона за закрила на детето;

в) адвокат, предоставящ правна помощ по Закона за здравето;

г) адвокат, предоставящ правна помощ по Закона за защита от домашното насилие;

д) дежурен адвокат;

е) адвокат, предоставящ консултации в регионалните центрове за консултиране;

ж) адвокат, предоставящ консултации по националния телефон за правна помощ;

з) лицето, ползващо правна помощ е заявило избор на конкретен адвокат;

и) определеният служебен защитник или особен представител трябва да бъде заменен от определения резервен служебен защитник или резервен особен представител;

й) налице е трайна фактическа невъзможност на адвоката да изпълнява задълженията си, за което е уведомил своевременно съответния орган и лицето, на което предоставя правна помощ;

к) налице са повече от три отказа от страна на определените адвокати или от представляваното лице;

л) с нормативен акт или указания на НБПП бъдат определени специфични изисквания за служебните защитници или особените представители в други производства, извън изброените по буква „а“-„к“.

2.4. По дела, при които размерът на възнаграждението за особения представител е от 1000 лв. до 10 000 лв. (включително), особеният представител се определя с решение на Софийски адвокатски съвет, взето в заседание на адвокатския съвет, което се излъчва чрез видеострийм в закритата секция на сайта на САК, на случаен принцип, както следва:

2.4.1. Чрез генератор на случайни числа присъстващ на заседанието член на съвета или на контролния съвет избира едно число в диапазона от 1 до последния номер съобразно броя на активните адвокати от САК, включени в регистъра на НБПП към датата на заседанието. Генерираното число се протоколира;

2.4.2. От списъка на адвокатите от САК, включени в регистъра на НБПП към датата на заседанието, подреден по азбучен ред, друг присъстващ на заседанието член на съвета или на контролния съвет прочита за протокола съответстващия на изтегления номер адвокат от списъка, като не могат да бъдат определяни за особени представители адвокати, които:

- не разполагат със заявена област на квалификация, съответстваща на вида на делото, или

- са били определяни за особени представители по дела с възнаграждение над 1000 лв. през последните 3 години преди текущата, включително и текущата.

В случай, че адвокатът от списъка, съответстващ на изтегленото число, не отговаря на някои от критериите по предходното изречение, това се отбелязва в протокола, и се прочита следващия адвокат по азбучния ред от списъка, за когото се извършва проверка дали съответства на условията по предходното изречение, докато се стигне до адвокат, отговарящ на условията за определянето му. Всички извършени действия се отбелязват в протокола от заседанието.

2.4.3. По реда на т. 2.4.1. и 2.4.2 се определя адвокат и за резервен особен представител, който се посочва като особен представител в случай на невъзможност определения по реда на т. 2.4.2. и посочен до съда/съдебния изпълнител адвокат да поеме особеното представителство.

2.4.4. Действията, описани в т.2.4.1 - т.2.4.3 могат да се извършват и от софтуерен продукт, който подбира предварително адвокатите, отговарящи на условията на т.2.4.1 и т.2.4.2 и избира случайно генерирано число само от тези адвокати.

2.4.5. Списъкът на определените по реда на т. 2.4. особени представители се обявява след определянето на особени представители на таблото на САК на адреса, на който колегията е регистрирана, заедно със списъка по т. 2.3.

2.5. Списъците за определените особени представители се обявяват на таблото на САК в помещенията на колегията, където са достъпни за всички посещаващи колегията адвокати за срок до 3 месеца или до изчерпване на мястото на таблото, когато най-старите списъци се премахват, за освобождаване място за нови.

2.6. В случай, че определеният по реда на чл. 2.1. и 2.2. адвокат преупълномощи друг колега, адвокатът не получава възлагане на ново дело, а участва в общото разпределение, когато отново се стигне до неговия азбучен ред;

2.7. В случай на отказ от адвоката да окаже правна защита и съдействие по делото след като е бил определен, адвокатът не получава възлагане на ново дело, а участва в общото разпределение, когато отново се стигне до неговия азбучен ред;

2.8. В случай на отказ от предоставяне на правна помощ независимо дали отказът е направен след определянето на адвоката или в случай на дежурство - преди определянето на адвоката, на адвоката не се разпределя ново дело, докато не дойде отново неговия азбучен ред съобразно общите правила. Отказът да бъде поето представителство в случай на дежурство, се удостоверява от дежурния служител с отбелязване на отказа в списъка на дежурните адвокати.

2.9. При невъзможност на адвоката да предостави правна помощ поради обективни причини (заболяване или друга уважителна причина), в случай, че бъде направено нарочно искане от адвоката и въз основа на становище на Комисията по прилагане на закона за правната помощ по основателността на причината и представените доказателства, адвокатът може да бъде определен за служебен/резервен защитник по първото следващо постъпило искане.

2.10. Определянето на служебни и резервни защитници, както и на особени представители се извършва само по тези правила, като те не могат да се пренебрегват и нарушават с искания от адвокати да бъдат определяни единствено по дела с конкретна правна квалификация.

2.11. Определените адвокати за служебни защитници по досъдебни производства в 03 РПУ, както и определените в извънработно време независимо от районното управление, в почивни и празнични дни, са длъжни да поискат издаване на уведомително писмо в 1-месечен срок, като представят в звено “Правна помощ“ на САК или изпратят на имейл - ppoffice@sak-sas.bg , искането и предоставянето на правна помощ.

2.12. По дела, по които размерът на първоначалното възнаграждение на особения представител е над 10 000 лв. адвокатът – особен представител се определя с Решение на Софийски адвокатски съвет по реда на Раздел II - Правила за определяне на особен представител с размер на възнаграждението над 10 000 лв., приети с Решение на Софийски адвокатски съвет № 1037/16.03.2022 г., изменени с Решение № 1110/06.04.2022 г., изменени с Решение № 1455/21.09.2022 г., изменени с Решение № 2285/13.09.2023 г., изменени с Решение № 2361/04.10.2023 г., изменени с Решение на АС №189 от 19.02.2025 г.

3. Членовете на САС са изключени от общото разпределение на дела по тези правила и не се определят за особени представители по искания по чл. 29, ал. 4, чл. 47, ал. 6 ГПК, чл. 48, ал. 2 ГПК и чл. 430 ГПК.

4. Адвокатите, определени за служебни защитници или особени представители, се информират за делата от Единната електронна система за правна помощ на Националното бюро за правна помощ (достъпна на адрес: dOS Portal (government.bg), респ. чрез автоматично генерирани от системата електронни писма, изпращани на електронните адреси на адвокатите.

5. Подаването на заявления за вписване, дежурни и резервни защитници се извършва в определените от НБПП и Софийски адвокатски съвет срокове.

6. Получаването на уведомително писмо за друг колега адвокат става срещу представяне на изрично пълномощно.

7. В случай, че служителят разговаря служебно по телефона, когато адвокат се нуждае от справка или документ, справката се прави след приключване на разговора.

8. Заявленията за дежурства се подават от 15 октомври до 15 декември на предходната година за следващата година. Допълнителни заявления за включване на адвокати в списъците за дежурни адвокати или за корекция на заявените периоди за дежурство могат да се подават до 15 март за второто тримесечие на същата година, до 15 юни за третото тримесечие на същата година и до 15 септември за четвъртото тримесечие на същата година. При подаване на заявлението, адвокатът следва да посочи месеците, през които не може да осъществява правна помощ. В заявлението адвокатът може да посочи месеците, през които желае да бъде дежурен, което ще бъде взето предвид при възможност, но не обвързва Комисията при изготвяне на графика-списъка. Заявлението не може да е за срок на дежурството по-кратък от един месец, и изразява готовността на адвоката да бъде определян за дежурен адвокат по всяко време на денонощието, включително в празнични и почивни дни.

II. ПРАВИЛА за определяне на особен представител с размер на възнаграждението над 10 000 лв.

1. По дела, при които размерът на възнаграждението за особения представител е над 10 000 лв., особеният представител се определя с решение на Софийски адвокатски съвет на три етапа.

2. Първи етап:

2.1. На случаен принцип чрез генериране на 10 /десет/ случайни числа се избират 10 адвокати със съответен номер от списъка на адвокатите, включени в регистъра на НБПП, с адвокатски стаж не по-малко от 5 години, които не са били особени представители по дела с възнаграждение над 1 000 лева през последните 3 години преди текущата, включително текущата.

2.2. Към така избраните адвокати се отправя искане в 7-дневен срок да представят информация и/или доказателства за опита и професионалната квалификация, която притежават по сходни дела, включително документи за сключена застраховка професионална отговорност с размер на застрахователното покритие, равен на материалния интерес по делото, но не повече от 1 000 000 лв., като декларират готовност да поддържат такова застрахователно покритие за периода, през който осъществяват особено представителство.

2.3. Искането за представяне на информация се отправя на имейла, който е обявен в НБПП или ЕАР, а в случай че такъв липсва - адвокатът се уведомява за искането на заявения от адвоката телефон, като се отбелязва дата и час на уведомяването.

3. Втори етап:

3.1. Във втория етап от избора участват адвокатите, отговорили на искането на Софийски адвокатски съвет в указания срок, като Комисията за правна помощ или Съветът на САК прави преценка кои от адвокатите отговарят на условията и притежават необходимите стаж, квалификация и застраховка с необходимото покритие;

3.2. Между адвокатите, които отговарят на условията, се прави случаен избор чрез генериране на случайни числа, като адвокатите се подреждат по азбучен ред на имената и им се дава пореден номер. Избира се един основен особен представител и един резервен в случай, че основният откаже или е в невъзможност да осъществи правна защита и съдействие.

3.3. Не могат да бъдат определяни за особени представители адвокати, които са били особени представители по дела с възнаграждение над 1000 лева през последните 3 години преди текущата, включително текущата.

4. Трети етап – провежда се след приключването на първи и втори етап, ако не бъде избран особен представител, тъй като няма адвокати, които отговорят на критериите, посочени по-горе, както следва:

4.1. Публикува се нова покана на сайта на колегията, адресирана до всички адвокати от САК, с искане желаещите адвокати от САК в 7-дневен срок от обявяване на поканата да представят информация и/или доказателства за опита и професионалната квалификация, която притежават по сходни дела, включително документи за сключена застраховка професионална отговорност с размер на застрахователния ú лимит, равен на материалния интерес по делото, но не повече от 1 000 000 лв.

4.2. В случай, че в срока по т. 4.1. са постъпили искания от адвокати, упражняващи трайно съвместно адвокатска професия в адвокатско съдружие или дружество, включително чрез договор за постоянна работа по чл. 77 ЗА, до участие в следващия етап от процедурата се допуска адвокатът, който първи е подал искане, което отговаря на условията по чл. 4.1., ако от представените доказателства се установява, че професионалният им опит е натрупан при съвместното упражняване на професия.

4.3. До участие в този трети етап се допускат адвокати от САК с адвокатски стаж не по-малко от 5 години, които не са били особени представители по дела с възнаграждение над 1 000 лева през последните 3 години преди текущата, включително текущата.

4.4. От получените искания от адвокати от САК, отговарящи на условията по т. 4.1,. т.4.2. и т.4.3., се провежда избор по реда на т. 3.2. до избора на особен представител.

4.4. Определеният особен представител се уведомява за избора, като се определя 7 дневен срок да представи Декларация за липса на конфликт на интереси със страните и техните представители по конкретното дело, както и копие от застрахователна полица за дозастраховане, ако не е разполагал с такава.

III. Задължения на администрацията на САК във връзка с администриране на правната помощ и определяне на особени представители

  • Служителите на САК в отдел „Правна помощ“ се задължават да спазват настоящите Правила, като подписват екземпляр от тях и в длъжностните им характеристики се предвижда спазване на приложимите нормативни изисквания и тези Правила.
  • Служителите на САК в отдел „Правна помощ“ извършват следните дейности:
    • Обработват и проверяват всички искания за определяне на служебен, резервен защитник, особен представител и генерират уведомителни писма;
    • Подготвят и водят кореспонденция с органите, които предоставят правна помощ и назначават определените адвокати;
    • Спазват стриктно редът за прозрачно и справедливо разпределение на правната помощ и особените представителства, предвидени в тези правила, като протоколират всички изключения от тези правила;
    • Публикуват списъците на назначените особените представители и изключенията от азбучния ред за разпределяне по предвидения по-горе ред на таблото на САК и в предвидените срокове;
    • Проверяват подадените от адвокатите отчети и им съдействат за тяхното окомплектоване;
    • Съдействат на членовете на Адвокатския съвет за заверка на отчетите и изготвяне на мотивирани становища за определяне на адвокатските възнаграждения по тях;
    • Приемат, преглеждат и окомплектоват заявленията на адвокатите от колегията за вписване или отписване от регистъра на НБПП и подготвят становището на Адвокатския съвет по тези заявления;
    • Изготвят и поддържат списъци на дежурните адвокати, резервните защитници и адвокатите, предоставящи консултации в регионалните центрове за консултиране, както и списъци на адвокатите, предоставящи консултации по ЗУБ, Закона за здравето, Закона за закрила на детето и Закона за защита от домашното насилие и др.;
    • Публикуват списъците по т.2.8 в помещенията на колегията, а седмичния график на дежурните адвокати и на интернет страницата на колегията;
    • Следят за спазването на формата и съдържанието на акта по чл. 25, ал. 4 и на отчета по чл. 38, ал. 1 ЗПП;
    • Подготвят доклад за решенията на Адвокатския съвет по въпросите, свързани с правната помощ и особените представители най-късно 48 часа преди началото на всяко заседание на Съвета;
    • Подготвят актуализирани списъци, необходими за определяне на особени представители от Адвокатския съвет преди всяко заседание на Съвета;
    • Координират действията на дежурните адвокати и адвокатите, предоставящи консултации в регионалните центрове за консултиране;
    • Отговарят на спешния телефон за правна помощ и комуникират с дежурните адвокати за определяне на адвокат по всяко време на денонощието, като заместват при необходимост определения за това служител;
    • Участват в обучения за техническото обезпечаване на правната помощ;
    • Изпълняват други задължения, възложени от Комисията за правната помощ или Председателя на адвокатския съвет.

Софийски адвокатски съвет

Споделяне