Формираната след 25.01.2024 г. неправилна съдебна практика, която приема за прогласена за нищожна Наредба № 1/2004 г. (без решението на СЕС да има и да е възможно да има подобен ефект) и като резултат се произнася по въпросите, свързани с отговорността за разноски на практика произволно, продиктува и необходимостта от спешни законодателни мерки, които да въведат на законодателно ниво необходимите критерии за определяне на адвокатското възнаграждение при произнасяне на съда относно отговорността за разноски. От органите на адвокатурата бяха инициирани действия за законодателни промени още в рамките на мандата на 49-тото Народно събрание, които да отговорят на интересите на гражданите и юридическите лица като страни в процеса, и в крайна сметка да постигнат предвидимост на правосъдието, включително и относно отговорността за разноски на страната, която неправомерно е предизвикала правния спор. След анализ на Решението от 25.01.2024 г. по дело С-438/2022 г. на Съда на Европейския съюз, на разпоредбите на Закона за адвокатурата, ГПК и ДОПК, на съдебната практика у нас, формирана след 25.01.2024 г. по въпросите на отговорността за разноски, Висшият адвокатски съвет в рамките на правомощието си по чл. 122, ал. 1, т. 11 ЗА (да прави предложения за усъвършенстване на законодателството) изготви проект на Закон за изменение на Закона за адвокатурата, с който се изменят разпоредбите на чл. 36 и 38 ЗА, и разпоредби в ГПК и ДОПК, уреждащи отговорността за разноски за адвокатско възнаграждение, включително и определянето на възнаграждението на особените представители.
Законопроектът беше обсъден от Общото събрание на адвокатите от страната на 24.02.2024 г., включително на кръгла маса на 09.04.2024 г., организирана от Комисията по Правни въпроси към 49-тото Народно събрание, проведена с участието на народни представители, магистрати и адвокати, представители на академичната общност у нас, но предсрочното прекратяване мандата на 49-тото Народно събрание направи невъзможно обсъждането на законопроекта в рамките на законодателна процедура по предвидения в Конституцията и ПОДНС ред.
Днес в 50-тото Народно събрание е внесен същият Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата - със Сигнатура 50-454-01-53.
Убедени сме, че промяната на разпоредбите на чл. 36 и чл. 38 ЗА, както и на разпоредбите на чл. 29 ГПК, чл. 78, ал. 5 ГПК и чл. 161 ДОПК, които се предлагат със Законопроекта, ще разрешат огромната част от проблемите, които постави пред българската съдебна система решението на СЕС от 25.01.2024 г. по Дело С-438/2022 г.
Промените ще направят предвидима отговорността за разноски на всеки участник в съдебни производства и реално ще гарантират правото на достъп до съд, неотменима част от който е правото на страната свободно да избере адвокат, от който да бъде защитавана и представлявана.
С текста на Призива, отправен от Софийски адвокатски съвет до народните представители за подкрепа на Законопроекта може да се запознаете тук.
Софийски адвокатски съвет